Ardıç Ağacının Altında – Selçuk Altun

Özet:

Dikkat Yer Yer Spoiler İçerir!

Zengin Erkan, Londra’da metresi ile birlikteyken, otuz yıldır evli olduğu ancak araları iyi olmayan Gizem’in bir trafik kazasında öldüğü haberini alır. Kaza yapan aracı Tankut Karal kullanmaktadır. İstanbul’a döner; eşi ile arkadaşının ilişki yaşadıklarını ve kendisinden intikam almak için birlikte intihar ettiklerini düşünmektedir. Kaza sırasında Tankut alkollüdür. Erkan depresyona girer; Mahir şehirden uzaklaşmasını salık verir; bunun üzerine çocukluğunun geçtiği, halen teyzesinin yaşadığı Tirebolu’ya gidip inzivaya çekilmeye karar verir.

Erkan küçükken babasından nefret etmiş, annesini çok sevmiş ve onun ölümünden babasını sorumlu tutmuş, sonrasında onunla bir daha konuşmamıştır. Annesinin ölümü sonrasında Erkan, dedesinin velayetine verilir; onu, çok sevdiği Ratip dedesi ile Makbule ninesi yetiştirir. Onu önce Boğaziçi Üniversitesi ardından da yurt dışında yüksek lisans eğitimi için destekler.

Kitabın yarısına denk gelen ilk bölümde kahramanımız Erkan Sipahi’nin ağzından kendi yaşam öyküsünü, başarılarını, tanışıklıklarını ve pişmanlıklarını; özetle ilk 124 sayfa kendiyle hesaplaşmasını dinleriz. Bu hikayenin ilk kısmı dedesinden kendisine kalan fındık bahçesindeki yaşlı Ardıç Ağacı ile sohbetler iken bir kısmı diğer dört gençlik kahramanı ile konuşma, hesaplaşma ve vicdanını aklama üzerinedir. Bu bölümde ayrıca yakın bir yabancı arkadaşının kızı ile oğlunun arasını yapma düşüncesi ile tanışırız. 125 – 200. sayfalar arasında İkinci bölüm gelişir; sözü, Erkan’ın oğlu Taner alır ve bu kez olayları onun ağzından dinleriz. Taner’in anne ve babası ile olan ilişkileri, ona karşı beslediği düşmanlık, yurt dışında okurken hapse girmesi, hapis sürecinde, babasının kendisine Ekrem vasıtasıyla sahip çıkması, ardından hapisten çıktığında aslında babasının ne kadar melek gibi ve aynı zamanda yaralı bir adam olduğunu görür, Taner’in, babasına sahip çıkması çabasına şahit oluruz. Bu bölümde ayrıca, Taner, Belçika’da, babasının gençlik sevgilisinden, Elsa isminde, 15 yaşında bir kızı olduğunu öğrenir. 201 – 222. sayfalar arasında sözü, Erkan’ın teyzesinin oğlu Zihni alır, onun gençliğinde yaşadığı travma ve kısa süreli hapis macerasında gördüğü işkenceler üzerinden Kürt sorununun kaynaklarını tartışır, ardından Zihni’nin, Taner ile birlikte hikayenin çıkış noktası olan Erkan’ın karısı ile en yakın arkadaşının aynı arabada ölmesine ilişkin esrarı çözmeye başlarız. Bu aşamada Erkan’ın baba bir ana ayrı erkek kardeşi Sadi Urgancı ile tanışır; kendisinin bir gün Erkan’dan zor durumda kalmışken yardım istediği halde onun bu talebi geri çevirmesi üzerine Erkan’a karşı bilendiğini; zaman içerisinde gizli eşcinsel olduğunu, Erkan’ın karısı Gizem’in de gizli eşcinsel olduğunu, hatta Erkan’ın en yakın arkadaşı Taner’in de gizli eşcinsel olup Erkan’a aşık olduğunu; tüm bu ilişkileri bilen Sadi Urgancı’nın, Gizem ile Taner’e şantaj yaparak onları bir araya getirdiğini, bu olayın şoku ile Taner’in arabaya kaza yaptırdığını, öldüklerinde aralarında bir ilişki olmadığını öğreniriz. Bu bölüm, Zihni’nin, Sadi Urgancı ve eşcinsel sevgilisini öldürmesi ile sona erer. 223 – 238. sayfalar arasında Erkan’ın kambur yardımcısı Ekrem söz alır ve onun hikayesine tanıklık ederiz. Bu bölümde, ölmeden önce Gizem’in bir mektup yazmış olup, her şeyi anlattığını görürüz, bunu sonradan kahramanlarımız da okur ve içleri rahat eder. 239 – 270. sayfalar arasındaki son bölümde sözü tekrar Erkan alır ve kendisi ile hesaplaşma çabalarının son bölümü olarak Ayvalık’taki gençlik aşkı Jülide’yi bulur; Jülide’nin hayatta olan torunu Ender’in tedavisine destek olur ve onu manevi torunu olarak bağrına basar. Ayrıca, yurt dışındaki kızı Elsa’yı tanıyarak nüfusuna geçirir ve ona da sahip çıkar. Netice olarak, eşinin mezarını da yaptırdıktan sonra oğlu ve geçmişi ile barışan Erkan Sipahi depresyondan çıkar ve hayatına sağlıklı bir şekilde devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.