Bukalemun – Nuray Atacık

Kitabın Özeti

Dikkat Spoiler İçerir!

Yeşim Yıldız, kendisine gelen mesaj üzerine, babasının akrabası olan Melike Kerimoğlu’nu ziyaret etmek üzere Antalya’ya gelir ancak gittiği evde tanımadığı iki kişi tarafından kaçırılırarak bilinmeyen bir yere kapatılır. Kendisini kaçıranlar, Yeşim’i bir videoda göstererek, bir katile seslenir ve bulunduğu yere 48 saat içerisinde gelmesini ister.

Bu esnada, Murat, bir önceki hikayenin sonunda sürgün olarak İstanbul Cinayet Masası’ndan Burdur Kayıp Şahıslar Bürosu’na atanmıştır. Eski eşinin yerleştiği Antalya’ya kızını görmek için gittiğinde kendisini telefonla arayan Mustafa, Yeşim’in kaçırıldığını ve onu sadece kendisinin bulabileceğini söyleyince istemeyerek de olsa kendisini Yeşim’i ararken bulur. Yeşim aynı zamanda, İstanbul’da bulunan ve şu anda arasının limoni olduğu Nalan’ın da yakın iş arkadaşıdır. Yeşim ile birlikte Antalya’ya tatile gelmiş olan Umut’u sorgular ancak bir bilgi edinemez. Ancak Adem Kuzu olaya dahil olur ve Umut’u sarsarak sorguladıktan sonra, Yeşim’in ziyaret edeceği düşünülen Melike’yi, cinsel tacizde bulunarak göz altına alır; odadaki notebook olanı kaydeder. Melike’nin durumdan haberi olmadığı anlaşılır.

Yeşim’in kaçırıldığını ilk başta öğrenen baba bir ana ayrı abisi Mustafa, Yeşim’i bulabilmek için Ripley isimli bilgisayar korsanı ile temasa geçer. Ancak Ripley, yardım etmesinin karşılığında, olaya dahil olmak üzere Sidney’den yola çıkan Sibel’in, yolda Bangok’a uğrayarak kendisine iguana yavrusu ve yumurtası getirmesini ister. Bu arada Mustafa, Adem Kuzu’nun Melike’yi taciz ettiği videoyu Murat’a gönderir; bu videoyu Ripley de izler.

Murat İstanbul’a döner ve Nazlı ile konuşup durumu anlatır. Nazlı, mesleği yüzünden Murat’a mesafeli yaklaşmaktadır.

Sibel, uçakla gelirken, Mustafa ile temas halindedir. Kendisini babası arar; Yeşim’in kaçırıldığını bildiğini, olayı kendisinin çözeceğini söyler. Teşkilat’tan Ziya Özdemir ile temasa geçer, o da Yaşar’ı olaya yönlendirir ancak ilk araştırma sonuçsuz kalır. Yeşim’i kaçıranlar, Mahir Emin’in otuz üç yıl önce işlediği ve iki kişiyi öldürdüğü faili meçhul cinayetle bağlantılıdır. Mustafa ve Ripley, babasının bilgisayarından Yeşim’in yardım istediği videoyu indirir ve izler; Ripley, Mustafa’ya yardımcı olmaktan vazgeçer.

Adem Kuzu, videonun emniyetteki bilgisayardan silinmesini sağlar ancak bu arada Emniyet Müdürü tarafından dosyadan alınır. O da gider Melike’ye cinsel saldırıda bulunur; Melike şehirden ayrılır; İstanbul, Kadıköy’e gelir.

Murat, İstanbul’da Esin ile bir araya gelir ve olayı birlikte takip etmeye başlarlar. Sibel, uçak yolculuğundan sonra Murat’ı arar; Mustafa’nın kendisine verdiği yeni bilgileri paylaşır; Yeşim’in, Melike’nin Facebook hesabından gönderilen bir buluşma mesajı ile kandırıldığını, gittiği adresin yan apartmanın 2 no’lu dairesi olduğunu ve kontrol edilmesi gerektiğini söyler; Murat’ın kendisini ciddiye alması için Nazlı’yı araya sokar. Murat, Antalya Emniyeti’nden Mutlu Mercan ile bu bilgileri paylaşır ve evi kontrol etmesini ister ve Nazlı’nın evinde Sibel ile buluşur.

Ahmet Emin, beklemeye dayanamaz; Berlin’den İstanbul uçağına biner. Adem Kuzu, Melike’den aldığı cep telefonunu tamir ettirir ancak şifresini açmayı başaramaz. Murat, Nazlı’nın evinde, Sibel ile birlikte olayın detaylarını konuşur; Antalya’daki iki numaralı dairenin boş olduğu ancak yakın zamanda kullanıldığı anlaşılır; evi kiraya veren emlakçı sorguya alınır. Yeşim, tutulduğu evden kaçmaya çalışır ancak başaramaz; kendisini kaçıranlardan Ali Abi dediği kişinin yüzünü görür. Murat, Melike’nin olayla bağlantılı olduğu sonucuna varır.

Sibel, Mustafa ile birlikte Ripley’nin evinde buluşur. Ripley, Yeşim’i beyaz bir minibüse koyarak kaçıran iki kişiye ait bir video görüntüsünü bulur; bunu Murat’a gönderirler. Esin, Murat’ı arar; öldürülen Tahir & Dursun Kerimoğlu kardeşler ve onların halen hayattaki çocukları hakkında Murat’a detaylı bilgi verir. Melike, Dursun Kerimoğlu’nun kızıdır. Tahir Kerimoğlu’nun iki oğlu vardır; Aydın ve Arif; Aydın’ın da tek çocuğu vardır; Kahraman. Murat’a destek olarak Fatih Taşçı, Egemen ve Melih verilir; Murat, polisleri Sancaktepe’de bir adresi kontrol etmeye gönderir. Ancak adres boş çıkar.

Antalya’da evi kiralayan emlakçının oğlunun, 2 no’lu daireyi günlük olarak iki kişiye kiraladığı ortaya çıkar. Mardin’deki ailenin iki beyaz minibüsü olduğu ortaya çıkar; üzerinde ikiz plaka vardır. Murat, Halil’i arayarak Mardin’de durumu araştırmasını ister. Bu arada Adem, Yusuf ile bir araya gelir ve elindeki telefon konusunda Murat ile temasa geçmesi için onu zorlar.

Yeşim’i kaçıranlar, onu yeni bir video çekmesi için zorlar; bu noktada kaçıranların Tahir Kerimoğlu’nun küçük oğlu Arif Kerimoğlu ile büyük oğlundan olan torunu Kahraman Kerimoğlu olduğunu öğreniriz. Yeşim’i kaçırmaktaki ilk amaçlarının, babası Mahir’i ayaklarına getirerek işlediği cinayetleri itiraf ettirmek olduğunu söylerler.

Halil, Mardin’de, Aydın Kerimoğlu ile konuşur; kardeşi Arif ile oğlu Kahraman’ın beyaz minibüsle Mardin’den ayrıldıklarını öğrenir ve durumu İstanbul’a bildirir ve minibüsü aramaya başlarlar. Fatih Komiser, Mahir Emin’i uçakta bulamaz; onu istihbaratçılar alır; Ziya Özdemir, Murat’ı arayıp işin peşini bırakmasını söyler. Murat önce tamam der ardından onların peşine Fatih’i takar.

Adem, silah zoruyla Yusuf’a Murat’ı aratır, Melike’nin ikinci telefonu konusunda bilgi verir ve şifresinin çözülmesi için yardım ister. İkili arasında boğuşma yaşanır, Yusuf, Adem’i etkisiz hâle getirir, Antalya Emniyeti’ne telefon ile birlikte teslim eder. Telefonda bir tek numaranın kayıtlı olduğu anlaşılır.

Mahir Emin, iki istihbaratçı ile araçta giderken Yeşim’in yeni videosu telefonuna düşer, videoyu izlerken kalp krizi geçirir; acil servise kaldırılır. Murat, hastaneye gelir, Ziya Özdemir ile karşılaşır, konuşurlar; Ziya, kendisine bu dosyanın peşini bırakmasını, babasının da aynı nedenle inatçılığı yüzünden vurulduğunu söyler. Murat, dosyayı bırakmaz, istihbaratçıdan Ziya’nın telefonunu alır. Sibel ile Nazlı hastaneye gelir, Murat onlara durumu açıklar; şüphelilerden bahseder.

Esin, videoyu Mustafa’ya gönderir; Ripley ve Mustafa görüntülerdeki şifreyi çözer ve Yeşim’in kendilerine işaret ettiği yeri yarım bulur; Mustafa , bıçakla evden ayrılır. Melike bir taksiye binerek, Yeşim’in tutulduğu eve bir mektup gönderir. Esin bunu öğrenip Murat’a bildirir. Murat, Yeşim’in tutulduğu Hasanpaşa Mahallesi’ne tek başına girer. Bu arada bir silah sesi duyulur; Mustafa, Yeşim’in tutulduğu evin kapısında bacağından vurulmuş olarak yatmaktadır. Arif ve Kahraman kaçmıştır. Yeşim’i içeride canlı bulup Mustafa ile birlikte hastaneye kaldırırlar. Esin hastaneye gider, Mustafa’yı görmeye gelen Ripley’i yakalar. Murat, karakolda Melike’yi sorgular, Melike, babalarının katili Mahir Emin’den intikam almak için üçü birlikte olayı planladıklarını söyler. Murat, Arif ve Kahraman’ın, Ziya Özdemir tarafından kurtarıldığını tahmin eder, onu arar ve teslim etmesini ister. Ziya Özdemir, babasının katillerini bulmak istiyorsa bu dosyayı kapatmasını söyler. Bir araya gelirler, Murat, Ziya Özdemir’i ikna eder ve failleri teslim alırlar.

Esin, Yeşim’den, kendisine bir tape kaydı dinletildiğini, bu eski kayıtta Mahir Emin’in üvey abilerini öldürdüğünün anlaşıldığını öğrenir, Yeşim’in tutulduğu eve gidip kaydı bulur; eve gelen Ziya Özdemir’in istihbaratçılarını def eder; dönüp kaydı deşifre eder. Hastanede, Yeşim, Mustafa ile bir araya gelir; oradan çıkar diğer hastanedeki babasını görür; babası yaşam ile ölüm arasındadır. Esin, Ripley ile detaylı konuşup onu serbest bırakır. Murat, Nazlı’nın yanına gider, hikaye biter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.