Karakol Cinayetleri – Armağan Tunaboylu

Kitabın Özeti: – Dikkat Kitabın Tümünü İçerir!

Asım Abi, karakolda birlikte görev yaptığı polis memuru Erol’u öldürmekle suçlanır; o da çaresiz kalır, cinayeti çözmesi için Metin Çakır’dan yardım ister. Metin Çakır teklifi kabul eder ve katili bulmak için Asım Abi’nin çalıştığı karakola, “merkezden gelen araştırmacı” kimliği ile yerleşir. Muhterem Orhan Bey’in oğlunun öldürüldüğünü öğreniriz.

Metin Çakır, Sarı ile birlikte önce Erol’un ölüm şeklini inceler. Mahalle kahvesinde Esmeralda Hacer’den, Erol’un kendisi için koruma büyüsü yaptırdığını, birine kıyak yapıp karşılığında para aldığını ve harcadığını, kendisine para veren kişi tarafından öldürüldüğünü, bu kişinin kendisinin de peşinde olduğunu oğrenir. Bu arada evine bir tuğla atılarak cam kırılır. Bu kişinin Kuduz Niyazi olduğu anlaşılır.

Erol’un, Asım Abi’nin yerine karakola atanan başkomiser Yavuz’un hem polis akademisinde hem de daha sonrasında meslek hayatında, idaresindeki bir polis memuru olduğu iddiası ortaya çıkar. Metin Çakır bu bilgiyi Başkomiser Yavuz ile paylaşır ve birisinin, Erol’un merkezi polis bilgisayarındaki kaydına girerek değiştirdiği anlaşılır. Ardından Metin Çakır ile Sarı, günlük şifre girerek, Başkomiser Yavuz’un bilgisayarından olayın meydana geldiği saattaki kamera görüntülerini izlemeye başlarlar. Görüntüler, Erol ile Asım Abi’nin tuvalete girişleri arasında iki saat kadar bir boşluk olduğunu gösterir, görüntüler ile oynandığı anlaşılır. Olayın olduğu gece güvenlik kameralarının başında polis memuru Oktay Halıcı vardır amiri ise Cüneyt Komiser’dir. Başkomiser Yavuz, Sarı, Metin Çakır birlikte Oktay’ın evine gider; evde, yerde yatan Oktay’ın cesedinin yanında Asım Abi’yi bulurlar; her iki baskomiser kendi aralarında hırlaştıktan sonra Asım Abi olay yerinden ayrılır ve Metin Çakır’a karakola gidip araştırmaya devam etmesini söyler.

Metin Çakır bir yandan Oktay’ın dosyasını incelerken bir yandan da Esmer Çıtır ile sevişir. Başkomiser Yavuz ile Asım Abi’nin çocukluk ve okul arkadaşı olduğunu, araları eskiden iyiyken sonradan bozulduğunu öğrenir. Kuduz Niyazi, Metin Çakır’ı iyice sıkıştırmaya başlar; Esmeralda, Metin Çakır’a, Erol’un, Orhan Bey’in oğlunu öldürdüğünü, onun da intikam için Erol’u öldürdüğünü söyler.

Metin Çakır, Kuduz Niyazi’nin kendisini sıkıştırmasını önlemek için Kürdo ile konuşur ama Kürdo, Kuduz Niyazi’yi, Metin Çakır’ın peşine kendisinin takmadığını söyler.

Metin Çakır, tekrar Esmer Çıtır ile birlikte olur, ona olaylar hakkında bildiği her şeyi anlatır. Esmer Çıtır’ın evi Cihangir’de boğaz manzaralıdır. Kuduz Niyazi, Metin Çakır’ın karşısına çıkar ama Metin Çakır falçatası ile ondan kaçırmayı başarır ve Oktay’ın dosyasını incelemeye devam eder. Oktay’ın film montajı kursuna gittiğini, Erol’un öldürüldüğü geceki video görüntülerinin Oktay tarafından değiştirildiğini anlar ve bu bilgileri hem Asım Abi hem de Esmer Çıtır ile paylaşır; ayrıca dosyadaki bilgilerin Başkomiser Yavuz’u işaret edecek şekilde değiştirildiğini fark eder. Metin Çakır kahveye gider, Esmeralda Hacer ile konuşur, Esmeralda Hacer onu Esmer Çıtır’a karşı uyarır. Metin Çakır, karakola gider ve Yavuz Başkomiser’e de Oktay’ın bilgisayardaki dosyası ile oynandığını söyler. Asım Abi ise Metin Çakır’a Cüneyt’in peşinden gitmesini söyler.

Metin Çakır, Kuduz Niyazi ile karşılaştıklarında birisi tarafından aynı anda sırtından vurulduğunu öğrenir, Dursun’u yanına alıp Cüneyt’in evini araştırmaya gider, evde Cüneyt’in cesedini bulurlar ayrıca Esmer Çıtır’ın isminin Zeynep olduğunu, Cüneyt’in eski sevgilisi olduğunu öğrenir. Cüneyt’in cesedinde uyuşturucu paketi bulur, Kapıda Asım Abi ile karşılaşır, Cüneyt’in gerçek evinin burası değil Esmer Çıtır ile birlikte oldukları ev olduğu anlaşılır. Araştırmalarına devam eden Metin Çakır, öldürülen üç polis memurunun daha önce birlikte Elazığ’da görev yaptığını öğrenir.

Metin Çakır, Muhterem Orhan Bey’i ziyaret eder. Oktay’ı, oğlunun ölümünün intikamını almak için Kuduz Niyazi vasıtasıyla, Muhterem Orhan Bey’in öldürdüğünü öğrenir. Öğrendiklerini Asım Abi ile paylaşır ve Esmer Çıtır’ı bulmak için karakola gider. Karakolda Başkomiser Yavuz ile konuşurken, Kuduz Niyazi’yi sırtından Asım Abi’nin vurduğunu öğrenir. Karakoldan kahveye gider; kahvede kendisini Kuduz Niyazi karşılar ve Esmerda Hacer’in yanında, Erol’u da döverek kendisinin öldürdüğünü, kendisini öldürmesi emrini de Muhterem Orhan Bey’in verdiğini, ardından Cüneyt’i de kendisinin öldürdüğünü söyler. Bunları itiraf etmesini Muhterem Orhan Bey’in kendisine söylediğini söyler. Metin Çakır, Kuduz Niyazi’nin kendisine yalan söylediğini anlar ve Erol’un, Muhterem Orhan Bey’e kıyak için öldürüldüğünü düşünür. Bu bilgileri Asım Abi ile paylaşır. Ardından işlettiği eve döner; bir müşteri gelir, sermayesi Dilara’yı öldürdükten sonra Metin Çakır’ı bayıltır. Polisler gelir Metin Çakır’ı göz altına alır, karakola götürür; burada başından geçenleri Başkomiser Yavuz’a anlatır. Ardından sabaha karşı nezaretten kaçmayı başarır.

Dursun’u bulup onunla birlikte Ramona’nın villasına giderler. Bunu yaparken baskomiser Yavuz, Asım Abi, Sarı Ekrem, Muhterem Orhan Bey ve korumasını da çağırırlar. Kapıyı kırarak içeri girerler; çetenin tetikçisini etkisiz hâle getirirler. Ardından Metin Çakır düğümü çözdüğünü anlatır; Esmer Çıtır, Sarı Ekrem’in kızıdır, Sarı Ekrem karakoldaki çetenin başıdır. Önce Muhterem Orhan Bey’in oğlunu öldürürler sonra onun intikamı için deyip Erol’u öldürüp suçu Asım Abi’nin üstüne atarlar. Metin Çakır, Asım Abi’yi aklayınca bu sefer kendi adamları Oktay’ın isimini Muhterem Orhan Bey’e verip Oktay’ı öldürtürler. Çetenin tetikçisi Dilara’yı öldürüp suçu Metin Çakır’ın üzerine atmak istemiştir. Esmer Çıtır Zeynep’in herşeyden haberi vardır. Olan bitende Kuduz Niyazi’nin bir suçu yoktur. Bu açıklamalardan sonra çatışma çıkar. Çatışma sırasında Sarı Ekrem intihar eder; Muhterem Orhan Bey ölür, başkomiser Yavuz omuzundan vurulur; Ramona hapse girer. Kitap bu şekilde sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.