Park Cinayetleri – Armağan Tunaboylu

Kitabın Özeti

Dikkat Tüm Özettir, Spoiler İçerir
Metin, tatilden döner, kendisini Gezi Parkı olaylarının ortasında bulur. Eylemlere katılan gençlerden bir tanesi, Selim, Metin’in işlettiği kerhaneye sığınmıştır. Metin onu mahalleden kurtarır ve Berber Haluk’un dükkanının önünden taksiye bindirip yolcular.

Metin, Asım Abi’nin kendisine satın aldığı yeni bir eve taşınmıştır. Evden çıkıp kendisini Gezi Olayları içinde bulur, işlettiği eve gittiğinde Selim’in kayıp olduğunu öğrenir, ardından Selim’in öldüğü ortaya çıkar. Sermayeler, cinayetten Metin’i sorumlu tutar, Teke Mahir ve Asım Abi, Metin’in peşine takılır. Onları atlatan Metin, Bayburtlular’ın parka hakim olduğunu ve Kürdo’nun kentte olduğunu öğrenir. Kürdo, adamları ile birlikte Metin’in peşindedir. Selim’in arkadaşı Tunç ile tanışır, Gezi Parkı eylemcileri ile vakit geçirir; polisin Gezi Parkı’nı boşaltması üzerine Tunç ile birlikte kaçarlar, Selim’in senarist, ailesinin çok zengin, babasının ölmekte olduğunu öğrenir. Metin, Tunç’tan, Selim’in ailesi ile birlikte yaşadığı Sarıyer’deki villanın adresini öğrenir, villaya gider ancak çok sıkı korunduğu için eve giremez. Döner, Dursun’dan yeni bir telefon alır, kamera kayıtlarına bakmak için Berber Haluk’un dükkanına gider ancak içeri giremez; Dursun vasıtasıyla Dızo Emin’den yardım alıp dükkana girer, güvenlik kamerası kayıtlarının bulunduğu DVD’yi alır, saklaması için Dursun’a verir.

Araştırmalarına devam eder, bu arada Kürdo ve adamlarından kaçar, tekrar Selim’in ailesinin evine gider ve içeri sızar, Selim’in alkolik dayısı ile tanışır, hayatta bir de annesi olduğunu öğrenir bir de ölüm döşeğine düşmüş, makinelere bağlı bir babası. Selim, ölmeden kısa bir süre önce dayısı ile ortak bir film şirketi kurmuştur. Taksim’de yaşananlar hakkında film çekmek istemekte, bu nedenle öldürülmeden önce sürekli olarak Taksim’e birlikte gidip gelmekte, araştırma yapmaktadırlar. Gelişmeleri Başkomiser Asım’a anlatırken Asım onu enseler ve yaşananlar en başından Metin’e anlattırır; Mahir’in, yeni ortaya çıkan bir tarikate mensup olduğunu, Selim’in fidye için kaçırılmış olabileceğini; ondan uzak durması gerektiğini, Kürdo’nun bu işlerle ilgisi olmadığını, Okmeydanı Hastanesi’ni birbirine kattığını, onunla konuşması gerektiğini söyleyerek, kendisi ile irtibatta kalmasını söyler ve Metin’i serbest bırakır. Metin de daha önceden zorda kaldığında saklandığı otele gider, orada geceler.

Metin ertesi gün Taksim’e gider ve Selim’in dayısı Ziya ile karşılaşır. Onunla konuşurken Tunç ile karşılaşır; Tunç ile konuşurken Kinin Ayhan ile karşılaşır, onu yere indirir ve Ziya ile tanıştıklarını öğrenir. Kürdo ve adamlarından kaçan Metin, Ziya ile birlikte evine giderler; Dursun arar, DVD’yi izlediğini, Selim’in taksiye bindikten sonra onu Kürdo ve Teke Mahir’in takip ettiklerini söyler, fotoğrafını gönderir. Ziya, evde aile üyelerini Metin ile tanıştırır. Metin, Selim’in odasının birisi tarafından kullanılmakta olduğunu fark eder; Ziya ile konuşurken, ortak film şirketinden annesinin haberi olmadığı ortaya çıkar. Selim, mahallede yaşayan Nurhayat isimli bir kıza aşık olmuş, ona para yetiştirebilmek için bu şirketi kurmuş, mahallede geçen yarı belgesel bir film çekmek için herkesle konuşmaya başlamıştır.

Metin, Park’a gidip kendisini Kürdo’nun adamlarına yakalatır, onun karşısına çıkınca, tüm bildiklerini anlatır, Cemaat polisleri ile birlikte hareket ettiğini, bunları Asım Ağbi’ye de anlattığını söyler. Kürdo, Selim’i kaçırıp ailesini tarikata sokma fikrinin Teke Mahir’den geldiğini, bu arada devreye Hoşnaf Murat’ın girdiğini, Metin tatildeyken Selim’in onunla görüştüğünü anlatır. Tunç ile Hoşnaf Murat sıkı fıkı birliktedir; Murat’ın gözü Metin’in yerindedir.

Metin, Dursun ile buluşur. Birlikte kahveye gidip Hoşnaf Murat’ı konuştururlar; Murat, her şeyi Teke Metin ile Ziya’nın dayısının birlikte planladığının, kendisinin katil olmadığını söyler. Dursun, DVD’yi Metin’e izletir. Kürdo ile Teke Metin’in ardından Tunç, yanında Berna – Demet ile ilerlemektedir. Dursun, Tunç’a hesap sormaya gider. Tunç, Selim’i kendisinin öldürmediğini, annesi ile arasının iyi olmadığını, Demet’in cast ajansı bulunup hemşire olmadığını, kendilerine film için yardımcı olacağını söyler. Metin Çakır, kendisinin gerçek kimliğini Tunç’a açıklar. Üçü birlikte gidip Nurhayat ile konuşurlar. Nurhayat, Selim’in babasının kendi değil üvey babası olduğunu söyler. Beraberce, Selim’in evine gider ve ev halkını sorgularlar. Metin, Asım Abi’ye eve çağırır.

Asım Abi, ekipler ile birlikte eve gelir; yanlarında evden kaçan Doktor Ferit de vardır. Birlikte Selim’in hasta üvey babası Serdar’ın odasına girerler; Metin, Serdar’ın işin planlaycısı olduğunu söyleyince Serdar kaçmaya başlar; Serdar’ı yakalarlar; eve Kürdo da gelir. Metin açıklamaya başlar; Serdar’ın sağlıklı olduğunu, herkesi kandırdığını, doktorun aslında hasta bakıcı hemşirenin ise gerçekte oyuncu olduklarını, Kürdo’nun bunu bulduğunu, Serdar’ın Teke Mahir ile bir olarak Selim’i öldürdüğünü, amacının, sonradan öldüreceği karısının parasına konmak olduğunu açıklar; Teke Mahir’in ise aileyi tarikata katmak amacıyla bu işin içine girdiğini söyler. Asım Abi, gerekenleri tutuklar; hikaye sona erer.

1 thought on “Park Cinayetleri – Armağan Tunaboylu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.